Ev sahipleri dikkat! Vergi mükellefi olabilirsiniz!

Ev sahipleri dikkat! Vergi mükellefi olabilirsiniz!

Gayrimenkulünü iş yeri yada mesken olarak kiraya veren kişiler, iş yeri veya mesken istisna sınırlarını aşıyor ise beyanname vererek kira gelir vergisini ödemeleri gerekiyor. 


193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununda belirtilen mal ve hakların kiraya verilmesi halinde elde edilen gelir, vergiye tabi tutuluyor. Kanuna göre elde edilen gelire de “gayrimenkul sermaye iradı” adı veriliyor. 

2018'de konutunuzu kiraya vererek gelir elde ettiyseniz bu sene vergi mükellefi oluyorsunuz. 2018 yılı boyunca konutunu kiraya vererek gelir elde eden kimseler vergi ödemelerini 2019 yılında gerçekleştirecekler. 

Gayrimenkulünü 2019'da kiraya verenler ise 2020'de vergiye tabi tutulacaklar. 2018 yılı mükellefiyeti için istisna tutarı 302 sayılı Gelir Vergisi Genel Tebliği kapsamında 4 bin 400 TL olarak belirlenmişti. 

Kanuna göre, 2018 yılı içerisinde 4 bin 400 TL'den yüksek gelir elde edenler bu sene kira gelir vergisi ödemekle mükellefler. Bu bedelin altında kira gelirine sahip olanlar vergi ödemelerinden muaf sayılacaklar. 


2019 kira geliri istisna tutarı ne kadar?


2019 takvim yılında uygulanmak üzere 193 sayılı Kanunun; 21'nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan mesken kira gelirleri için uygulanan istisna tutarı 5 bin 400 TL olarak açıklandı. Bu demek oluyor ki 2019 yılı içerisinde toplamda 5 bin 400 TL'nin üstünde kira geliri elde edenler 2020'de kira gelir vergisi ödeyecekler. 

Bir yıl içerisinde iki taksit olarak ödenen kira gelir vergisinde ilk taksitler Mart ayında, ikinci taksitler ise Temmuz ayında ödenecek. Kira gelir vergisi için öncelikle 25 Mart akşamına kadar beyanname verilmesi gerekiyor. Kira gelir beyannamesi verilmediği takdirde bazı yaptırımlar bulunuyor. 


Yorumlar

Henüz Yorum Eklenmemiş.

Yorum Yap